TÜRKİYE HİPODROM SİTESİ

AnasayfaSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Sinan Şamil Sam

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
TJK
Admin

MesajKonu: Sinan Şamil Sam   Perş. Eyl. 18, 2008 7:25 pm

Sinan Şamil SAM

Atlarla dinleniyorum

Sinan Şamil Sam amatör boks yaşamında bir çok Türkiye Şampiyonluğu'nun yanı sıra Dünya ve Avrupa Şampiyonlukları kazandı. 2000 yılında başlayan profesyonel boks yaşamında WBC klasmanında Dünya Kıtalararası Ağır Siklet Boks Şampiyonluğu'nu ülkemize yaşattı. Şampiyon boksörümüz kaldırmaya alıştığı kupaların,kendisini dinlendirdiğini söylediği atları sayesinde kazanmanın gururunu yaşıyor..

Sinan Şamil Sam kimdir? Bize kendinizden bahseder misiniz?

Yaklaşık 18 senedir boksla ilgileniyorum.1992'de Gençler Dünya Şampiyonu oldum. Türkiye Cumhuriyeti'nde ilk Dünya Şampiyonluğu idi bu. 1999'da da büyüklerde Dünya Şampiyonu oldum.Bu da bir ilkti...Sonra Almanlarla anlaştık. Çünkü ülkemizde amatör olduğu için belki de, ilgi gösterilmemişti. Bende Almanya'ya gidip spor hayatımı orada sürdürmeye karar verdim. Daha sonra Avrupa Şampiyonu oldum. Şimdi Dünyanın en iyi ilk 4 boksöründen biri olduğum söyleniyor, öyleyim yani... Aynı zamanda at sahibiyim.

Atçılıkla nasıl tanıştınız?Bu merak nereden geliyor?

Tesadüfen ganyan bayiine girdim bir gün, o zamanlar Bold Pilot adında bir safkan vardı. Rahmetli Özdemir Atman'ın atı, onu seyrederken ne güzel at, hırslı çok güçlü derken tanışmış oldum bu camia ile. Daha sonra Mehmet Güneş ile tanıştık. Yaklaşık 3 yıl önce Ekenlerden Otsukarcı'nı (yarış oynayanlar çok iyi bilir bu atı) aldım. Atları çok seviyorum. Kızdığım, kendimi kaybettiğim zamanlar oluyor ama lokman hekim ölüme çare aramış belki de bulmuş ya bende onun gibi mutluluğun yolunu buldum, onlarla mutluyum.

Kaç atınız var? atınızın koşusunu izlerken neler hissediyorsunuz?

Üzerime kayıtlı 11 atım var ayrıca ortak olduğum başka atlarda var. 2 kere dünya şampiyonu oldum ancak bu kadar heyecanlanmamıştım, bunu söylüyorum başka bir şey demiyorum.

Ailenizde atçı olan var mı?

Birebir, profesyonel olarak ilgilenen yok ama ganyan bayiimiz var. Amcalarım ve kardeşim oynar, biz ailece atçıyız aslında, hayvanları çok seviyoruz. Erkek kardeşim de köpek eğitimcisi. Beni zaten biliyorsunuz. Geçenlerde Mersin'de balıkçıların yanından geçiyoruz kızımla, kocaman bir kefal balığı aldı kucağına öpe öpe devam etti yola. Bizi gören herkes şaşkın şaşkın ve gülümseyerek bakıyordu...

Bu zamana kadar atlarınız kaç yarış kazandı?

Açık ve grup yarışlar kazandık ama sayısını tam olarak bilemiyorum. Geçen yıl Yeni Mahalle Bld. Bşk., Veteriner Hekimler Kurulu koşusu ve önceki sene de Anafartalar'da kaybedip 2. olduk. İyi atlarım var yani bana göre iyiler...

Unutamadığınız bir anınız var mı, bizimle paylaşır mısınız?

Anı çok bizde. İyi bir 6'lı oynayıcısıyım. Ama ölçüyü iyi ayarlamak gerekiyor. Bir keresinde maça çıkacağım, maçtan bir gün önce atlarımın koşusu var (Otsukarcı ve Gaygana). Mehmet Güneş heyecan olur, etkilenirim diye sonucu söylememiş. Ancak yarıştan sonra Jokey Orhan Sezik aradı, " abi senin atı geçtim " dedi. İyi ettin Orhan dedim,iyi ettin... Bir keresinde de Çilekeş'in antrenörü Mehmet Güneş iken, güzel bir oyun oynayalım dedim. Olur mu abi dedi, gelmez bu at.Ne oldu biliyor musunuz? At, geldi...Atçılıkta anı çok, bitmez...

Bir yarış gününüz nasıl geçiyor?

Maçım olduğunda son 2-3 gün her şey ile irtibatı koparıyorum. Stres ve benzeri sıkıntılardan uzaklaşıyorum. Yarış günü, sabah erkenden kalkar ,Mehmet Güneş'i arar, gelirim sahaya. Bazen de atımın yarış saatine yakın vakitte geliyorum hipodroma. Eğer mahalline giderim, seyislerimle sohbet ederim. Bana zevk veriyor bu iş. Yarışı kazanırsak zaman ölü geçiyor ama kazanırsak dünyanın en mutlu insanları oluyoruz. Boks maçında bile bu kadar heyecanlanıp mutlu olmamıştım ben. Son zamanlarda Almanya'da yaşadığım için atlarımla çok ilgilenemiyorum. Mesela Almanya'da 4 ay kalıyorum, gelip 1 ay atlarla ilgileniyorum. Bu zamanlar beni dinlendiriyor, mümkün olduğunca atlarımla geçirdiğim zamanı artırmaya çalışıyorum. Bu iş mutluluk anlamını taşıyor benim için...

Atçılık camiasına bir mesajınız var mı?
At yarışını kumar olarak görmüyorum. Kumar oynamak isteyen insan yoldan geçen arabalar üzerine bile bahse girebilir.At yarışı ölçüyü bilirseniz dünyanın en keyifli olayı.
Kullanıcı profilini gör http://hipodrom.forumotion.com

Sinan Şamil Sam
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Şamil Kafkas - Biyografisi
» Sinan Sümer Neden Oynamıyor?