TÜRKİYE HİPODROM SİTESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TÜRKİYE HİPODROM SİTESİ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Kadri Daşkan

YazarMesaj
TJK
Admin

Kadri Daşkan Empty
MesajKonu: Kadri Daşkan   Kadri Daşkan Icon_minitimePerş. Eyl. 18, 2008 7:29 pm

Hızel beyi” pistlerin beyi olacak

Kadri Daşkan Gazi kupasını ikizlerinin şansına bağlıyor.

Kadri Daşkan Daskan_ana

Birazdan okuyacağınız yazı bir şampiyonun Gazi Kupası Şampiyonu Hızel beyi’nin sahibi Kadri Daşkan’ın ağzından öyküsüdür. Henüz 3 yıllık çiçeği burnunda bir atçı ve en önemlisi Gazi Kupası sahibi. Hızel beyi’nin şampiyonluğunu konuşmak için Kadri beyle önce sağlık kontrolü için gittiği hastanede daha sonra da evinde eşi Suna hanım ve ikiz çocuklarıyla birlikte röportaj yaptık.

Kadri Daşkan uzun yıllar üst düzey yöneticilik yapmış. Daha sonra gıda üzerine ve en nihayetinde de tekstil ve otomotiv üzerine kendi işlerini kurmuş. “Hayatımın her alanında hırslı ve iddialı oldum” diyor. Ve ekliyor “Atçılıkta da iddialıyım. Gazi Kupası bir başlangıç Hızel beyi ile çok önemli işler yapacağız”

Gazi Koşusu

Bütün samimiyetimle söylüyorum, Gazi Kupasını kazanacağımızdan çok emindim. İsmimi soyadımı bildiğim kadar emindim. Bir tek önümüzün kapanmasından korkuyordum. Evet Halis Karataş gibi bir jokey biniyor ata ama, insan yinede biraz çekiniyor. Çünkü sonuçta Türkiye’nin derbisi ve eküriler var,taktikler var. Ama sonuçta yanılmadım,kazandık.
Halis’in bizim atımıza binmesi bile çalkantı yarattı aslında. Engin Karataş’ında çok emeği var oda iyi çalıştırdı. Bir sabah Halis çalıştırdı. Şaşırmış bu ne ya böyle! demiş . Her metrede cevap veriyor.

"Sayın Cumhurbaşkanı ve eşi çok duygulandı"

Cumhurbaşkanı elinden kupayı almak tabi ki çok güzel bir duygu. Böyle önemli bir kupayı ülkenin en başındaki insandan almak herkese nasip olmaz. Birde Sayın Cumhurbaşkanının ilk defa Gazi Kupası verdiği düşünülürse ne kadar onur verici olduğu ortaya çıkar.
Eşimin koşu sonrası duygu yoğunluğundan ağlaması Cumhurbaşkanımızı ve eşleri hanımefendiyi çok etkilemiş olacak ki eşime bizde sizinle ağladık demişler.

Porto Kadir

Antrenörümüz Kadir Özdemir (Porto Kadir) bu ekibin başındaki insan benim atlarımın her şeyiyle ilgilenir. Hangi yarışa gireceğine kimin bile o karar verir 1985 yılında Uğurtay’ın kazandığı Gazi Kupasında Tulga Yüzatlı’ nın Excalibur isimli atıyla Gazi 2’incisi olmuşlar. Allah bize böyle bir ekip kısmet etti. Ben piyon sayılırım şah mat yapan o yani liderimiz. Yardımcıları falan herkesi kendi seçer. Ekibin çoğunu da amca çocuklarından oluşturdu. Yani bir aile gibiyiz. Sevgi ve saygı çerçevesinde işleri yürütüyoruz. Atlarla olan ilişkisi de aynı sevecenlikte gidiyor. Hızelbeyi onu gördüğü zaman yanına gidip öper. Yani bu kadar çok seviliyor. Bursa’da öyle şeylere şahit oluyoruz ki insan üzülüyor. At sahipleri atlarıyla ilgilenmiyor. Seyisin elinde atlar horlanıyor. Ensesine vuruyorlar,kasığına vuruyorlar sonrada o psikolojiyle başarı bekliyorlar, bu mümkün değil. Bir itiş kakış varsa o atı koşturamazsın bile…

Hızelbeyi kelepir değil

Yetiştiricisi Tahsin Hızel beyefendi atın ismini Hızel beyi koyalım dedi öylede koyduk. Anneden kız kardeşi var 2 yaşında onun adı da Hızel kızı. O da inşallah seneye iyi işler yapacak hazırlıyoruz. Bir televizyon programında Hızel beyi ile ilgili bir yorum yapıldı. Müsait olsam televizyonu arayacaktım. İşte diyorlar bu atın hikayesini biliyormusunuz. İsmi lazım değil yılların atçısı bir arkadaş anlatıyor. Belli ki kulak dolgunluğuyla konuşuyor. Hızel beyi’nin annesi Dandini işe yaramaz bir atmış ve Adapazar’lı bir aileye hediye edilmiş. Bu kısrağı da hasbelkader Red Bishop’a çekmişler diyor ve ekliyor: Bu arkadaşta diyor, beni kastederek çok ucuza bu atı almış. Kendi kendime düşündüm herhalde psikolojik bir savaş yada hazımsızlık var dedim. Sonradan bu arkadaşlar sonuçta özür dilemişler bizde uzatmadık zaten. Ben daha sonra programın yapımcılarını aradım ve bu atı şu anda en pahalı İngiliz aygırı kaç para ediyorsa ben Hızelbeyi’ni 2004 yılında o değerden aldım dedim. Yani bu değer birilerine az geliyorsa bilemem. Kelepir değil yani fiyatı. Ben Hızelbeyi ile birlikte Akartürk isimli bir tay daha aldım. Aslında Gazi Kupası’na iki atımla eküri olarak katılmak istedim ancak Bursa’da yarışta kantarmasını ısırınca 5’inci oldu yani bunun gibi şanssızlıklar yüzünden olmadı. Geçen sene 2 yaşındayken Osmangazi koşacağız Hızelbeyi kendini yerden yere atıyor. Meğer gaz sıkışması olmuş. Neyse ki 30-40 gün ilaçlarla tedavi oldu ve iyileşti. Orada kurtardıktan sonra atı dedim ki bu at çok iyi şeyler yapacak. Tabi biraz nazarda değiyor.

Hızelbeyi

Hızelbeyi Preveze koşusunda 1600 metrede 1.34 gibi bir derece yaptı. O yarışta Kurtiniadis favoriydi onu geçtik yine ses yok. Türkiye’de 2003 yılında doğmuş 1500 tayın içinde bu dereceyi yapan yok. Nerdeyse Sabırlı ve Popular Demand’ın derecelerine yaklaştık yani. 30 salise daha iyi yapsak rekorda bizim olacak yani. Çıkıp bir kişi de bu at böyle derece yaptı diye bahsetmedi. Bu at Bursa’da 2’inci kez girdiği maiden yarışında 1200 metrede 1.11 yaptı. İnsanlar konuşurken ya istatistiklere göre konuşmalı yada susmalı. Geçen sene Bursa’da 1600 çimde yaptığı 1.36 derece ile bize zaten Gazi için ümit verdi. Kim görse bu at uzuna gider diyor. Koştukça açılıyor çünkü. Birde Hızelbeyi etrafındakilerden korkmuyor bilakis onları korkutuyor. İnatçı bir karakteri var…

İddia ediyorum benim atımı Türkiye’de yaşça büyüklerde dahil geçecek at yok. Yeterki pist 3,2 - 3,5 arası olsun.

Gazi Koşusu’nun derecesini 2.25 civarı yani rekor bekliyordum.

Gazi’de rekor bekliyorduk..

Bizi zorlayan olmadı yani yarış hızlı gitmedi. Hızelbeyi bir kere uzunu çok seviyor. Tabi Türkiye’de çok büyük atlar oldu olacak. Biz onlarla kendimizi şu anda mukayese edemiyoruz. Daha işin başındayız, % 60’lardayız.

Hedef yurt dışı

İnşallah yurt dışına çıkacağız o zaman herkes görecek nasıl koştuğumuzu. TJK ve büyüklerimin yardımıyla bu yurt dışı işine gidebilirim ancak. Bu işin duayenleri ve camia bana yol göstersinler yeter. Benim maddi bir beklentim yok yani para değil bilgi istiyorum. Çünkü elimizde dünya standartlarında bir at var…Uzunda 2000 ve üzeri orada da geçilmez bir at bu keyfi ve pist uygun olsun durmaz…Bu kadar iddialıyım yani Hızel beyi çok at diyorum…

Beni zamanla tanıyacaklar

Ben çok girip çıkan fazla kurcalayan bir yapıda değilimdir. O yüzden beni pek kimse tanımaz birazda mütevaziyimdir. Yaptığım işlerle anılmak isterim. Ancak hayatımda her alanda hırslı ve iddialı olmayı ilke edindim. Atçılığımda da iddialı işlerle anılmak isterim. Tabi at sahiplerinin arasında çok değerli kaliteli insanlar var zamanla ben onları onlarda beni tanır.

Yeni Şampiyonlar geliyor!

Burhaniye Ören’de yeni, çok güzel bir çiftlik yaptım. Çiftlikte 16 box var. 2 tane gebe kısrağım var. Benim bütün işlerim bilimseldir. Her döneminde ayrı bir beslenme ve idman uygularız. Dünya’da ne yapılıyorsa takip ediyorum ve yapmaya gayret ediyorum. Kadrom çok iyi dediğim gibi. Buradan büyük şampiyonlar çıkacağına eminim. Ben bu işte en iyisini yapmak için uğraşacağım yapamadığım an bırakırım zaten.

Ahırın uğuru olsun

Kadir dedi ki abi ahırın uğurudur bir arap alalım. Kafkaslının satıldığı Karacabey’deki müzayedeye girdik. Ben Kafkaslıyı görünce çok beğendim ancak anons ediyorlar ayaklarında kemik falan var biraz problemli yani. Kadir de anlamış kendi kendine ilk defa arap atı alıyoruz adama şevki kırılmasın problemli atı almayalım demiş. Sonra Asilzade’yi 36 milyara aldık. Kafkaslı da 51 milyara gitti. Allah ayağını düz bastırsın alanlarda iyi baktı,çok at oldu. Bana bu at için aldıktan sonra ortanın da altında bir at dediler. Bende ona bu iş kısmet işi dedim. At koşmaya başladı bunu söyleyen arkadaş beni sonra geldi tebrik etti ve sen ne alırsan al ben bir şey demeyeceğim dedi. Hakikaten çok iyi baktık ama. Bir kere atlar kaybettikleri yarıştan çok etkileniyor ve bir hafta kendine gelemiyor. O yüzden hazır olmadan hiçbir atımı yarışa sokmam.

Halis ve Ertül iyi arkadaşlar

Halis yarış sonunda Ertül’e tebrik için elini uzatmış Halis’in bu hareketine karşılık Ertül de ona elini uzatmış fakat bu esnada bizim at uzaklaşmış ve Ertül’ün eli havada kalmış. Olay bundan ibaret yani bir art niyet yok.

Tepki çok önemli değil

Ben orada Gazi Mustafa kemal’in kupasını kaldırmışım birkaç kendini bilmez bilmedikleri bir şey için yuh çektiler. Bana geri çekil dediler ama ben birkaç kendini bilmez için yapmadım bunu. Zaten mantıklı şuurlu olan insan orada Cumhurbaşkanı varken yuh çeker mi? ayıp yani. Sonuçta kazanan at favori. Ben oradaki insanların heyecanına veriyorum bu tepkiyi zaten çokta önemli değil.
Halis’ten hediye
Hızelbeyi’nin kafası normal atlardan uzun. Türkiye’de kafasına göre kantarma bulamadık,ilaveler falan yaptık. Nerden alırsanız alın kantarma kısa geliyor.
Gazi Kupasında da sağ olsun Halis’in Dubai’den getirdiği kantarmayı kullandık.

"Başkan Umur Tamer Sait akson da kupayı verirken bu 21 gün çok zor geçecek dedi. Bende doğrudur başkanım zor geçecek dedim"

Yurtdışı temasları
Çok yakında bir tanıdığım vasıtasıyla Coolmore harasından yetkililer gelecekler. Hızelbeyi’ni çok merak ediyorlarmış. Bu arada diğer eksikliklerimizi de gösterecekler bize. Her konuda sürekli temas halindeyiz zaten. Yemlerimiz falan hep oradan gelir zaten.

Atlarıma baktığım kadar kendimle ilgilenmiyorum. Arabamın bakımını bile geçirdim.
https://hipodrom.yetkin-forum.com

Kadri Daşkan
1 sayfadaki 1 sayfası